11 marca 2013

Chody konia

Chód jest sposobem poruszania się konia. Zależy on od prędkości ruchu i kolejności stawiania kończyn. Najwolniejszym chodem konia jest stęp, a najszybszym cwał.

Chody konia dzielą się na:

a) wrodzone

- stęp - czterotaktowy, najwolniejszy chód. Kolejność stawiania nóg: np. lewa tylna, lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia, czy lewa przednia, prawa tylna, prawa przednia, lewa tylna. Prędkość 100 metrów na minutę. Wyróżniamy pięć rodzajów tego chodu: stęp zebrany, pośredni, wyciągnięty, swobodny i hiszpański.

- galop - trzytaktowy chód. Rozróżnia się galop z prawej lub lewej nogi. Zwykle koń galopuje na nogę odpowiadającą kierunkowi ruchu (wewnętrzna para nóg wysuwa się do przodu). Jeżeli wysuwająca się do przodu para kończyn jest parą zewnętrzną, koń porusza się kontrgalopem. Rozróżniamy następujące tempa galopu: galop roboczy, pośredni, zebrany, wyciągnięty i wyścigowy.

- kłus - dwutaktowy chód. Podczas tego chodu dwie przeciwległe kończyny – prawa przednia i lewa tylna (bądź odwrotnie) jednocześnie odbijają się od ziemi. Istnieją cztery rodzaje kłusa wykonywanego przez konia: roboczy, pośredni, wyciągnięty i zebrany. Wyróżnia się też trzy rodzaje jazdy kłusem: anglezowany, ćwiczebny i w półsiadzie.

- cwał - najszybsza odmiana chodu końskiego. Występują cztery takty uderzeń kopyt. Nogi konia stawiane są w kolejności: lewa tylna – prawa tylna – lewa przednia – prawa przednia lub odwrotnie, poczynając od nogi prawej tylnej. Następnie występuje faza lotu, kiedy wszystkie nogi konia znajdują się w powietrzu. Cwał jest odmianą galopu wyciągniętego. Rekordzistą zarejestrowanej prędkości jest koń wyścigowy Big Rackett, który osiągnął prędkość 69,6 kilometrów na godzinę.

b) nabyte

- piaff - chód konia stosowany w wyższych konkursach ujeżdżeniowych klasy GP (Grand Prix), a także w hiszpańskiej szkole jazdy. Koń wykonujący piaff kłusuje w miejscu w dużym zebraniu, wysoko unosząc przednie kończyny. W piaffie, inaczej niż w pozostałych odmianach kłusa, nie ma momentu „zawieszenia”. Pierwsza para nóg (po skosie) dotyka ziemi, zanim druga para zacznie się unosić.

- pasaż - zaawansowany element ujeżdżenia, przy którym koń porusza się niezbyt szybkim kłusem, wysoko unosząc kończyny i zawieszajac je na moment w powietrzu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz