26 września 2013

Oficerki

Oficerki to buty o wysokich cholewach, zazwyczaj skórzane, używane do jazdy konnej. Mają sztywną i pozbawioną wyraźnego bieżnika podeszwę, która umożliwia prawidłowe oparcie stopy w strzemieniu i pozwala na bezpieczne wysunięcie stopy w razie upadku z konia. Cholewa jest często usztywniona w tylnej części tak, aby nie opadała i nie marszczyła się w dolnej części.

Przykładowe oficerki:

16 września 2013

Kamila Kart brązową medalistką Mistrzostw Europy!

Podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych w miejscowości Most (Czechy) w dniach 12-15.09.2013, polska zawodniczka Kamila Kart na klaczy Raila Des Sables zdobyła brązowy medal, zostając tym samym drugą Wicemistrzynią Europy.
Kamila Kart, na co dzień trenująca w Emiratach Arabskich to nie tylko najlepsza i najwyżej sklasyfikowana polska zawodniczka, to również ścisła czołówka światowa. W oficjalnym rankingu FEI Open Riders World Endurance Ranking aktualnie zajmuje czwarte miejsce, a bardzo długo, bo ponad dwa miesiące przewodziła całej stawce. Zdobycie tak wysokiego miejsca na Mistrzostwach Europy na pewno wpłynie dodatkowo pozytywnie na jej pozycję w rankingu na koniec września.
Dobry występ również zanotowała nasza druga reprezentantka Olga Ciesielska, startująca na koniu Gardu Pintu, która ukończyła tą arcy trudną rywalizację i finalnie została sklasyfikowana w pierwszej trzydziestce.
źródło: www.pzj.pl

15 września 2013

Umaszczenia - Bułane

Sierść jest brązowa z odcieniem żółtawym lub popielatym albo żółtawopłowa. Grzywa i ogon są ciemne lub całkiem czarne. Na grzbiecie występuje ciemna pręga. Kończyny są ciemne z przewagą włosów czarnych. Na nadgarstkach i podbarczach mogą występować ciemne, poprzeczne prążki. Maść występuje w dwóch odcieniach: ciemnobułanej (sierść ciemnożółtopłowa bez połysku) i jasnobułanej (sierść jasnożółtawa, niekiedy z połyskiem).


8 września 2013

Bucefał - koń Aleksandra Wielkiego

Bucefał (a właściwie Bukefalos, co oznacza Byczogłowy) to ogier tesalski, który należał do Aleksandra III Wielkiego.
Jak pisze Pliniusz Starszy w "Historii Naturalnej", imię Bucefała pochodziło od znamienia na łopatce w postaci głowy byka. Jeśli wierzyć zachowanym przekazom, Bucefał był wspaniałym, karym ogierem o smukłych pęcinach, przykuwającym od razu wzrok; na czole posiadał białą gwiazdkę.
Ogier pochodził ze stadniny Filonejkosa w Tessalii - to właśnie stamtąd pochodziły najpiękniejsze konie w starożytnej Grecji. Filonejkos od samego początku wiedział, że Bucefał był wyjątkowym koniem i chciał dla niego czegoś więcej niż tylko wygranej na wielkiej Olimpiadzie, którą z łatwością by za pewne wygrał. Był to iście królewski koń, dlatego Filonejkos postanowił zainteresować nim Filipa II, króla Macedończyków.
Bucefał pozwalał klepać się po szyi tylko Filonejkosowi; nie pozwalał się nikomu dosiąść, stawał wtedy dęba i bił kopytami. Ogiera płoszyły także okrzyki zdenerwowanych stajennych.
Syn króla Filipa, Aleksander postanowił ujarzmić konia. Podszedł do niego i odwrócił jego głowę w kierunku słońca - zauważył bowiem wcześniej, że koń boi się własnego cienia. Wtedy ogier się uspokoił. Aleksander dosiadł konia jednym skokiem i razem puścili się w szaleńczy bieg.
Filip kupił konia za 13 talentów. Od tej chwili Bucefał towarzyszył swojemu panu zawsze i wszędzie; rżeniem witał go przy każdym spotkaniu, a podczas walki wyczuwał zamiary jeźdźca. Aleksander dosiadał Bucefała we wszystkich swoich kampaniach.
Przyjmuje się, że koń padł w 326 r. p.n.e., w bitwie pod Hydaspes, uprzednio przyprowadzając Aleksandra w bezpieczne miejsce. Natomiast Anna Świederkówna, która napisała biografię Bucefała, pisze, że ogier padł ze starości w wieku 30 lat.
Na cześć Bucefała, Aleksander nazwał jedno z założonych przez siebie miast Bukefala (istnieje ono do dziś jako Lahaur w Pakistanie). Kiedy koń padł, król kazał zudować pałac, który nazwał imieniem swojego konia: "Nazwę ten pałac Bukefala - na cześć mojego wiernego konia."

6 września 2013

Inochód

Inochód – naturalny sposób poruszania się niektórych ssaków kopytnych i psowatych, polegający na unoszeniu jednocześnie obu kończyn z jednej strony ciała, np. lewej przedniej i lewej tylnej, a następnie prawej przedniej i prawej tylnej. Inochód zaliczany jest do chodu dwutaktowego konia. Niektóre konie poruszają się w ten sposób naturalnie niezależnie od prędkości. W polskich hodowlach konie chodzące inochodem zdarzają się bardzo rzadko.

Inochód u konia:



 

5 września 2013

El Paso - koń warty milion dolarów

El Paso to gniady ogier ze stadniny koni w Janowie Podlaskim, potomek ogiera Czorta i klaczy Ellory. Urodził się w 1967 roku, a został uśpiony 13. marca 1995 roku.
1981 roku koń ten został kupiony podczas aukcji przez Armanda Hammera za sumę miliona dolarów, co było najwyższą w historii sumą zapłaconą za ogiera.
Ogier doczekał się dwóch synów - Europejczyka (niepobity na Torze Wyścigowym, Czempion Polski, sprzedany do USA w 1998 roku) oraz Etograma (Czempion Polski, Szwecji i Norwegii).


zdjęcie pochodzi ze strony: www.janow.arabians.pl